Co to znaczy “Norma Zharmonizowana”?

Wooden Cubes With The Letter Iso And The Right Sig 2023 01 06 22 27 55 Utc

Pojęcie normy zharmonizowanej pojawia się nie tylko w pracy jednostek certyfikujących ale przede wszystkim u producentów wyrobów. Są one charakterystyczne dla normalizacji europejskiej i oznaczają normy które zostały przyjęte przez jedną z trzech europejskich organizacji normalizacyjnych (CEN and CENELEC lub ETSI) i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Stanowią one przepisy szczegółowe dla przepisów zasadniczych – czyli dyrektyw i rozporządzeń. Tym samym pozwalają wykazać producentom, że dane produkty lub usługi są zgodne z wymogami określonymi w przepisach prawa UE.

Wartym odnotowania jest również fakt, że o ile spełnienie wymogów technicznych zapisanych w prawie unijnym jest obowiązkowe, o tyle stosowanie norm zharmonizowanych jest zazwyczaj dobrowolne. Dzieje się tak, dlatego że normy zharmonizowane określają specyfikacje techniczne, które są uznawane za odpowiednie lub co najmniej wystarczające, aby zapewnić zgodność z wymogami technicznymi określonymi w przepisach prawa UE.

Dlatego też proces oceny zgodności produktów, które zostały opracowane i wyprodukowane z wykorzystaniem norm zharmonizowanych jest „prostszy” niż w przypadku stosowania innych dokumentów normatywnych.

Dwa razy do roku Prezes Polskiego Komitetu Normalizacji ogłasza w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym RP wykaz norm zharmonizowanych z dyrektywami nowego podejścia. Ostatnie obwieszczenie znajduje się pod tym linkiem:
https://www.pkn.pl/sites/default/files/sites/default/files/imce/files/obwieszczenie.pdf

A w przypadku np. Rozporządzenia 2017/745 (MDR) wykaz norm zharmonizowanych został opublikowany w Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2022/6 z dnia 4 stycznia 2022 r. – dostępna pod linkiem:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32022D0006&from=EN



Michał Pachowski

Justyna Gieleta Foto 18

Podobne wpisy

Spotkanie otwierające – czym jest i ile trwa?

Wydawać by się mogło, że temat jest dosyć trywialny i nie warty omawiania, ale praktyka pokazuje co innego. Spotkanie otwierające jest jednym z ważniejszych elementów procesu audytu. Służy poinformowaniu strony audytowanej oraz samego audytującego o wielu istotnych kwestiach takich jak…...

Certification And Standardization Concept 2023 08 22 01 43 04 Utc

Czy każdy może zostać audytorem systemów zarządzania?

Wymogi stawiane kandydatom na audytorów są zróżnicowane ze względu na normę – czyli program. Dla przykładu wymagania kompetencyjne dla audytorów normy ISO 9001 opublikowane są w dokumencie PN-EN ISO/IEC 17021-1. Wynika z niego np. jaką wiedzę powinien posiadać audytor, osoba…...

Iso Smart Globe With Check Mark Guarantee Icons On 2023 08 22 01 43 05 Utc